Grafik komputerowy – Zalety pracy dizajnera
Poprzednio było o wadach pracy jako grafik komputerowy – wymieniłem ich aż albo tylko 7. Natomiast praca grafika czy też freelancera jak kto woli ma też swoje plusy, o których tak jak obiecałem – napiszę tu kilka słów.
We wpisie poświęconemu wadom pracy jako grafik komputerowy, jak już wspomniałem, wymieniłem 7 wad takiej pracy, natomiast idąc za hasłem „z minusa w plus”, wady te można zamienić w zalety. Zalet jest znacznie więcej niż wad, natomiast skupię się tu na kilku, wg mnie najważniejszych. Pierwszym punktem z brzegu może być wspomniana w poprzednim wpisie…
Ciągła edukacja
Jest to z jednej strony wada, natomiast jeśli się przyłożysz, stanie się to ogromną zaletą. Ciągła edukacja w przypadku pracy jako grafik, webmaster, muzyk czy innego typu ’wolny strzelec’ daje Ci ogromną przewagę. Jakkolwiek to zabrzmi, przez ciągłe doskonalenie się w danym temacie, wręcz niszczysz swoją konkurencję, która zostaje daleko w tyle przez stare schematy, których nie rozwijają. Fakt – jest to dla wielu minus, ale głównie przez negatywne nastawienie do nauki, które wpojono nam w szkole.
Przedsiębiorczość
Dzięki pracy na własny rachunek, w dużej mierze grafik czy freelancer musi nauczyć się podstawowych umiejętności z zakresu przedsiębiorczości. Są to m.in. sprzedaż, marketing, budowanie relacji z klientami, partnerami czy determinacja. W rzeczywistości jest ich dużo więcej, natomiast głównie chodzi o to, że dzięki działaniu jako freelancer często gęsto musimy zmienić cały mindset, swoje przekonania, nastawienia, schematy, ponieważ stają się nieaktualne.
Pracujesz kiedy chcesz
W tym wypadku nie ma tak jak na etacie, że musisz wyrabiać 40 godzin tygodniowo. W tym wypadku możesz pracować tak jak chcesz – albo kiedy musisz. Dostajesz od klienta zlecenie, dostajesz informację na kiedy jest to potrzebne (deadline) i bierzesz się do pracy – no chyba, że klientowi się nie spieszy, to możesz zająć się najpierw zleceniami z terminem na wczoraj.
Pracujesz gdzie chcesz
Jeśli pracujesz przy komputerze stacjonarnym, no cóż, jesteś trochę ograniczony do biurka. Natomiast jeśli posiadasz laptopa, jesteś w stanie pracować gdzie chcesz, gdzie Ci wygodnie. Ja osobiście lubię pracować w kawiarni. Biorę laptopa, jakiś notatnik, zamawiam kawę i pracuję. W jednym z poprzednich artykułów, w którym podawałem narzędzia zwiększające produktywność, o tutaj link, podałem też link do strony, na której po kliknięciu Play słychać w głośnikach kawiarniane dźwięki – gdy muszę pracować w domu i nie mogę wyjść do kawiarni, odpalam sobie to po cichu na głośnikach i produktywność rośnie.
Dobre zarobki
Jeśli masz dobrego skilla, reklamujesz się na początku w wielu miejscach i utrzymujesz dobre relacje z klientami, jesteś w stanie zarabiać kilkakrotnie więcej niż pracując jako grafik na etacie. Ale oczywiście nie namawiam nikogo do rezygnacji z etatu i otwierania własnej firmy – nie wszystko jest dla wszystkich. Niektórzy wolą mieć nad sobą kogoś, kto weźmie na siebie ryzyko za prowadzenie firmy, a Oni będą pracować dla nich. Jeśli jesteś dobry w swojej pracy, jesteś w stanie w kilka dni znaleźć pracę na etacie. Równie dobrze możesz jako grafik znaleźć sobie kogoś, kto będzie zajmował się papierologią, pozyskiwaniem klientów, a Ty będziesz zajmował się tylko projektowaniem.
Praca bez studiów
Tak, pracować jako grafik możesz bez kończenia jakiś specjalistycznych uczelni i kierunków, jak to bywa w przypadku lekarzy czy prawników. Wystarczy, że pobierzesz darmowego Gimp’a lub kupisz np. Photoshopa czy Affinity i rozejrzysz się za kursami czy poradnikami w internecie, których jest mnóstwo i są w stanie nauczyć Cię obsługi w/w programów od podstaw po bardzo zaawansowane funkcje.
Obsługujesz kogo chcesz
Często w przypadku pracy na etacie, Twój przełożony kieruje firmą z zasadą przewodnią „Nasz klient – nasz Pan” przez co musisz akceptować wszystkich klientów i wszystkie zlecenia. W przypadku pracy jako grafik freelancer, nie masz takiego obowiązku. Spotykasz się z klientem, okazuje się, że się nie dogadujecie, więc mówisz mu, że nie podejmiesz się zlecenia, albo – jeśli jeszcze nie jesteś na tyle asertywny – podajesz cenę z kosmosu, której klient na pewno nie zaakceptuje. Jeśli jednak zaakceptuje, decyzja należy do Ciebie.
Zalet pracy jako grafik, jako freelancer jest znacznie więcej, natomiast starałem się tutaj skupić na tych wg mnie najciekawszych. Jeśli macie w głowie jeszcze jakieś inne – śmiało piszcie o nich w komentarzach.
Pamiętaj jednak, że praca jako grafik ma też swoje wady, o czym możesz przeczytać w moim poprzednim wpisie.
Leave a Reply