HDR Smartfonem – Dlaczego to nie działa?

hdr-smartfonem-nie-dziala

Większość smartfonów daje możliwość robienia zdjęć w trybie HDR – mimo dużej mocy obliczeniowej nowoczesnych telefonów, większość tych zdjęć to niewypał.

Co to jest zdjęcie HDR?

Na początek może rozwińmy trochę ten skrót i dowiedzmy się o co tak właściwie chodzi z tym HDR? Posłużmy się na początku może standardowo – dla odmiany 😉 Ciocią Wikipedią, która podpowiada nam, że:

Obraz HDR (ang. High Dynamic Range image) – obraz o zakresie jasności (luminancji) porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka. Zakres jasności definiowany jest jako stosunek najjaśniejszego punktu na obrazie do punktu najciemniejszego.
Źródło: Wikipedia - Obraz HDR

 


Co to oznacza w praktyce? Przeważnie robiąc standardowe zdjęcia – niezależnie czy to smartfonem czy lustrzanką – kolory nie są odpowiednio nasycone jak w rzeczywistości, przez co często gęsto wymagają retuszu. Często też na zdjęciach chcielibyśmy widzieć to samo co było w rzeczywistości, a otrzymujemy np. część zdjęcia za ciemną, część za jasną.
Robiąc zdjęcie HDR, robimy minimum trzy zdjęcia tego samego o różnych wartościach ekspozycji (naświetlenia, jasności), dzięki czemu po połączeniu ich w programie graficznym, tj. Photoshop, Lightroom czy Affinity Photo otrzymujemy zdjęcie, na którym widzimy to co widzieliśmy w rzeczywistości, nawet jeśli stosowaliśmy regułę siatki i 1/3 zdjęcia była zaciemniona lub prześwietlona, na zdjęciu HDR jest ona taka jak była widziana gołym okiem.

hdr docks


Diabeł tkwi w szczegółach

Mogłoby się wydawać idealne rozwiązanie – robisz zdjęcie i widzisz je niemalże jak w rzeczywistości. Dlaczego więc twierdzę, że robienie zdjęć HDR to zły pomysł?
No może nie do końca zły. Jest to świetne rozwiązanie! Sam jestem fanem dobrze nasyconych kolorów na zdjęciach i bardzo lubię zdjęcia HDR, natomiast zacząłem się zastanawiać co z nimi jest nie tak, kiedy próbując je wysłać do serwisów stockowych – nie były przyjmowane, a te same ujęcia nie-HDR lekko poprawione kolorystycznie już tak. Zdjęcia robiłem moim wysłużonym smartfonem Samsung Galaxy S3 LTE. Odpowiedź była na wyciągnięcie ręki.
Aby wykonać zdjęcie HDR trzeba zrobić minimum 3 zdjęcia i połączyć je, a następnie pobawić suwakami w programie graficznym, aby dopasować je do naszych upodobań.


Dlaczego to nie działa?

Tryb HDR w smartfonie po wciśnięciu przycisku zrobienia zdjęcia często każde nam odczekać moment. Zwykle jest to maksymalnie kilka sekund, ale jednak. W tym czasie robi on 3 zdjęcia i przetwarza aby zapisać połączone zdjęcie w katalogu. Wchodzimy do katalogu, otwieramy zdjęcie – piękne! Jednak gdy przybliżysz zdjęcie – nie jest już tak wesoło. Gołym okiem widać poruszenia, przesunięcia i przebicia kolorystyczne, które może na malutkim ekranie wyglądają dobrze (bo ich nie widać), natomiast przerzucając je choćby na komputer czy drukując je, okazuje się, że nie jest tak pięknie jak by się wydawało.
Problemem jest to, że nieważne jaki byłby to zajebisty smartfon z nie wiadomo jakim zajebistym aparatem, ogromną mocą obliczeniową, zajebistym stabilizatorem ekranu – to i tak podczas robienia zdjęć rusza Ci się ręka. A jeszcze kiedy musisz zaczekać nieruchomo w takiej samej pozycji przez chwilę, kiedy to aparat musi złapać ostrość, musi zrobić zdjęcia, musi je przetworzyć… Zdjęcia te wtedy nie wyglądają dobrze.


Rozwiązanie na wyciągnięcie ręki

Na wszystko jednak jest metoda i jednak smartfonem można robić ładne zdjęcia w trybie HDR. Trzeba jednak wyciągnąć rękę z kieszeni, a wraz z nią kilka złotówek. 😉 Rozwiązanie to zakup jednego, prostego narzędzia, jakim jest STATYW! Dzięki niemu możecie zamontować smartfona nieruchomo, a mając pilot na bluetooth, robić zdjęcia HDR – nie mając pilota też możecie, wystarczy ustawić samowyzwalacz na np. 3 sekundy, nacisnąć przycisk robienia zdjęcia i zostawić statyw ze smartfonem nieruchomo. Po chwili mamy ładne zdjęcie. Może nie jest tak dobre jak to, które wyjdzie z połączenia 3 lub więcej, ale jeśli automatycznie przetworzone zdjęcie wam nie będzie odpowiadało, zawsze możecie je jeszcze trochę podrasować w programie graficznym. 😉
Co do statywu to wystarczy Wam prosty tripod, którego np. na Allegro znajdziecie za kilkadziesiąt złotych z uchwytem na smartfona i pilotem.


 

1 comment

Leave a Reply