Jak wybrać hosting dla swojej strony www?
Kilka wskazówek na co warto zwracać uwagę, decydując się na zakup hostingu dla naszej strony www.
1. Uptime – im więcej tym lepiej
Uptime to czas bezawaryjnego działania serwera, czyli także stron, które obsługuje. Prawidłowa wartość to 99%.
2. Darmowy z reklamami vs. płatny bez reklam
Najczęstszą wadą darmowych hostingów jest to, że wyświetlają od kilku do nawet kilkudziesięciu reklam na naszej stronie. Niby nie powinniśmy się temu dziwić, bo w końcu jakoś zarobić muszą, ale jednak klikanie kilkukrotnie w krzyżyk aby zamknąć reklamę, może poskutkować naciśnięciem przez odbiorcę krzyżyka, który zamyka kartę bądź przeglądarkę 😉. Przy płatnych hostingach, reklamy są znacznie rzadszym zjawiskiem, co nie oznacza, że wcale nie występują.
Różnicą w hostingu darmowym i płatnym, która jest również dosyć ważna, jest to, że darmowe hostingi dodają w adresie strony adres swojej domeny, przez co wygląda to tak, jakby stworzona przez nas strona była subdomeną (’poddomeną’), a nie standardową domeną o dowolnej nazwie. W praktyce wygląda to tak: darmowy hosting – www.mojanazwastrony.xyz.pl; płatny hosting + domena – www.mojanazwastrony.pl.
3. Parametry hostingu dopasowane do naszej strony
Jeśli tworzysz prostą stronę typu wizytówka czy jakaś ofertowa nie potrzebujesz zbyt wiele – często wystarczającą opcją jest najtańszy pakiet w danej firmie hostingowej.
W zależności od potrzeb, musisz sprawdzać możliwości, jakie oferuje dany pakiet, np. czy potrzebujesz skrzynek mailowych, jak tak to ilu? Jaka jest Ci potrzebna przestrzeń na dysku? (Przeważnie wystarcza 1gb na start czy prostą stronę). Jaki oferują transfer danych? (Tu im więcej tym lepiej; warto też zwrócić uwagę na to, czy po przekroczeniu transferu strona będzie tymczasowo wyłączana, czy będziemy musieli uiścić dodatkową opłatę). Ważnym aspektem jest też całodobowa obsługa klienta. Dlaczego? Jeśli coś Ci się spieprzy, będziesz mieć możliwość zgłoszenia tego i uzyskania odpowiedniego wsparcia, niezależnie od pory dnia i nocy.
Jeśli zamierzasz korzystać z jakiegoś CMSa, zwróć uwagę na to, czy dany pakiet wystarcza, czy jest ok pod kątem wymagań technicznych (wymagania są w dokumentacji CMSa). W przypadku korzystania z CMSów, ważym aspektem jest aktualne oprogramowanie, tj. PHP, bazy danych MySQL.
4. Na start serwer wirtualny, później VPS lub dedykowany
Czym się one różnią? Serwer wirtualny to serwer wydzielony na serwerze fizycznym, współdzielący z innymi serwerami jego parametry, posiada panel administracyjny, dzięki któremu można łatwo konfigurować różne usługi.
VPS to również serwer wydzielony na serwerze fizycznym, ale z tą różnicą, że mamy dostęp do systemu i dowolnej konfiguracji.
Serwer dedykowany to niezależna 'skrzynka’ stojąca w serwerowni, przeznaczona tylko dla jednego klienta, który może w nim grzebać, konfigurować ile chce.
Na start wystarczy jak najbardziej serwer wirtualny, który charakteryzuje się przede wszystkim niską ceną i zwykle automatycznymi aktualizacjami. Zmianą na serwer VPS powinniśmy się zainteresować dopiero w czasie, gdy strona będzie popularna i będzie miała znacznie wyższą oglądalność. Ewentualnie kiedy funkcjonalność danego pakietu nie będzie nam odpowiadać i poznamy wszelkie potrzebne ustawienia do przerobienia serwera pod siebie – bądź zatrudnimy kogoś do tego.
2 comments