Poszukiwanie celu – Podstawy Rozwoju

poszukiwanie-celu-podstawy-rozwoju

Czy należysz do grona tych osób, które uważają, że nie mają marzeń, nie mają celów czy zachcianek?

Na swojej drodze często spotykam osoby, które twierdzą, że nie mają żadnych marzeń, niczego nie chcą gdzieś w głębi serca – przynajmniej tak twierdzą. Po chwili rozmowy okazuje się, że jednak jakieś marzenia mają, ale pozostają one w sferze marzeń, ponieważ jak twierdzą – są zbyt górnolotne i na tę chwilę nie mogą ich zrealizować. Gdy mówię tym osobom od czego powinny zacząć, jakie kroki powinny poczynić, aby dany cel, marzenie zrealizować, rozbijając je na najprostsze kroki, twierdzą nagle, że to nie dla nich, że „łatwo Ci Paweł mówić…”

Okazuje się jednak, że ludzie mają jakieś swoje małe i duże marzenia, cele, które chcieliby osiągnąć, ale albo są zbyt leniwi, albo uważają, że cel jest za duży, zbyt kosztowny i nie poradzą sobie z realizacją ich. Wszystko się zmienia kiedy to cel ten rozbijemy na proste kroki – okazuje się, że po prostu jesteśmy leniwi i nam się nie chce nawet ruszyć z miejsca aby to osiągnąć.


Mało ważny cel

Lenistwo może i tak, ale duże znaczenie ma to, jak dużo znaczy dla nas osiągnięcie tego celu – czy jest to jakaś chwilowa zachcianka, czy może jakaś zachcianka na przyszłość czy jest to jakiś ogromny cel, który na samą myśl przyprawia nas o ciarki na całym ciele, w głowie pojawiają się obrazy jak by to było, gdybym to miał i zaczynamy bujać w obłokach.
Jak to powiedział Richard Branson „Jeśli Twoje marzenia Cię nie przerażają, to znaczy, że są za małe.”
Dodałbym jeszcze do tego, że jeśli Cię nie przerażają lub podniecają – to są za małe.
Cel, marzenie powinno Cię popychać do działania, ale taki będzie tylko cel, który faktycznie chcesz osiągnąć, na którym faktycznie Ci zależy.


Jak znaleźć cel?

Można tutaj odnieść się do Lotto – „żeby wygrać – trzeba grać”. W przypadku celu wygląda to inaczej: „żeby znaleźć – trzeba szukać”. Pojawia się jednak pytanie – gdzie szukać? Źródeł jest wiele:

  • filmy (oglądając je często możesz mieć chwile, że pojawia Ci się myśl „fajnie byłoby to mieć” albo „też bym tak chciał”);
  • książki (szczególnie biografie albo popularnonaukowe – jest w nich często opisanych wiele sytuacji [case’ów], którymi możemy się zainspirować);
  • sport (trenując na siłowni, chcemy lepiej wyglądać, biegając – chcemy poprawić kondycję, sporty walki – chcemy umieć się obronić);
  • internet (gdy oglądam na YouTube filmy na kanale People Are Awesome często mam ciarki i chcę podobnie);
  • co by było gdyby… (zastanawiając się nad ciągiem dalszym, pojawiają Ci się różne cele).

Małe vs. duże cele

Może Ci się w głowie pojawić pytanie: jakich celów szukać – czy jakiś mniejszych, które łatwo zrealizujesz czy dużych, na których realizację będziesz musiał, musiała poświęcić kilka miesięcy czy lat?
Z mojej perspektywy warto szukać i takich i takich.
Bardziej precyzując, warto mieć kilka takich naprawdę dużych celów, do których będziesz dążyć miesiącami, latami, ale w międzyczasie na drodze do ich osiągnięcia pojawiać się będą mniejsze, które też będzie warto zrealizować. Nie mówię tu o zachciankach, które pojawiają się na chwilę, a później często żałujemy, że coś kupiliśmy, zrobiliśmy. Przykładowo dużym celem może być chęć kupienia mieszkania, ale w międzyczasie pojawić się mogą cele mniejsze, tj. znalezienie pokoju czy mieszkania na wynajem (aby gdzieś mieszkać), odłożenie określonej sumy pieniędzy (wkład własny), kupienie jakiś naczyń czy zastawy (aby mieć coś na start w nowym mieszkaniu) itp.


 

Leave a Reply